(po-pia) +421 950 441 442

Zadajte hľadaný výraz

Ako produkovať menej odpadu vo Vašej domácnosti

 

… čím začať, keď chcete produkovať menej odpadu. Našu planétu zaplavil plast. Materiál, ktorý pri vzniku všetci oslavovali pre jeho ľahkosť a multifunkčnosť, nám zrazu robí obrovské problémy a nás dobieha doba plastová.

Čo môžete spraviť vy

 

Vravíte si: Ja som len malá kvapka v oceáne, čo zmôžem proti veľkým spoločnostiam, ktoré produkujú tony a tony plastu? Takéto výhovorky neobstoja. Práve keď sa dá dokopy niekoľko tisíc takých malých kvapiek, môžu sa veci zmeniť.

 

Skúste začať malými krokmi, napríklad tak, že prestanete kupovať veci, ktoré použijete iba raz a potom vyhodíte – slamky, plastové tašky a príbory, sáčky, plastové fľaše...

 

A čo je najdôležitejšie, snažte sa produkovať čo najmenej odpadu rozumným výberom toho, čo nakupujete. Vždy sa pýtajte, či to naozaj potrebujete, alebo je to len rozmar. Staré veci sa pokúste opraviť alebo posunúť ďalej, aby nemuseli na smetisko. Uprednostňujte materiály, ktoré sú úplne recyklovateľné – sklo a papier alebo v prírode rozložiteľné.

 

TOP päťka zero waste pomocníkov

 

 

  1. Bavlnená nákupná taška 

Plastové tašky sú v dnešnej dobe naozaj out. Aj obchodné reťazce sa ich už snažia čo najviac eliminovať, prípadne nahrádzať recyklovateľnými verziami. Plastová taška z obchodu je na jedno, maximálne dve použitia, stojí vás peniaze a potom sa vám roztrhá alebo ju jednoducho vyhodíte a pri ďalšom nákupe si vypýtate novú. Navyše, chodiť po svete s logom nejakého supermarketu nie je nič moc.

 

  • Čo môžete urobiť: Zožeňte si bavlnenú nákupnú tašku alebo rovno dve. Sú super skladné – zmestia sa vám do kabelky aj do vrecka na kabáte a čo je najlepšie, môžete ich používať znova a znova. Ak sa vám zašpinia, ľahko ich operiete, ak sa roztrhnú, dajú sa zašiť. V ponuke je obrovský výber farieb a vzorov, takže si môžete z takejto tašky spraviť aj módny doplnok.

sietova-taska-z-bavlny-horcicova-ceska-sitovka

 

  1. Vlastná fľaša na vodu

Viete, že plastové fľaše sú vhodné len na jedno použitie? Potom sa z nich do vody vplyvom teploty a častého používania vyplavujú toxíny a škodlivý bisfenol A, ktorý vám dokáže rozhádzať hormonálny systém. Pri viacnásobnom používaní sa plast opotrebuje a usádzajú sa v ňom nebezpečné baktérie. Ak si myslíte, že takú fľašu stačí prepláchnuť a je vybavené, mýlite sa. Baktérie množiace sa v poškodenom plaste len tak ľahko nevymyjete. Takúto fľašu treba po jednom použití vyhodiť a presne tak to robia milióny ľudí na celom svete.

 

  • Čo môžete urobiť:  Aby ste neprodukovali ďalší plastový odpad a zároveň chránili svoje zdravie, investujte do kúpy kvalitnej fľaše na vodu na viacnásobné použitie. Takáto fľaša je vyrobená zo zdravotne nezávadných materiálov, je veľmi praktická, môžete ju nosiť kamkoľvek so sebou a ešte aj vyzerá štýlovo.

 

  1. Bambusová zubná kefka

Ročne sa na svete vyrobia miliardy zubných kefiek z tvrdého plastu, ktoré nám dentisti odporúčajú meniť každé tri mesiace. Už si viete predstaviť to more nerozložiteľného plastu? Čo robíte so svojou kefkou, keď ju vymeníte za novú? Jednoducho vyhodíte, však? Tak opäť len prispievate k zapĺňaniu skládok.

 

  • Čo môžete urobiť: Kúpte si bambusovú zubnú kefku, ktorá je kompletne biodegradovateľná, čiže rozložiteľná. Po uplynutí jej životnosti ju stačí hodiť do kompostu, no kreatívne duše ju vedia využiť aj lepšie – vyrobia z nej označovače na bylinky, či použijú ju ako oporu k rastlinke.

darcekovy-set-ecoheart-zubne-kefky

 

  1. Nerezová slamka

Obľúbených slamiek v drinkoch či „lattéčku“ sa nemusíte vzdávať. Keď však chcete ísť príkladom a udávať trendy, noste si so sebou vlastnú nerezovú slamku na viacnásobné použitie. Určite si viete predstaviť, čo sa deje s tou plastovou, keď vám jediný raz poslúži… Končí v koši, na smetisku, na skládke, v oceáne, a to len preto, aby ste si vy mohli na 5 minút vychutnať svoj drink.

 

  • Čo môžete urobiť: Kúpte si antikorové (nerezové) slamky, s ktorými si môžete vychutnávať  chladené aj horúce nápoje. Sú štýlové a navyše zdravotne nezávadné, z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Bez bisfenolu A, ťažkých kovov a ftalátov. Stačí opláchnuť vodou a môžete ich používať donekonečna.

  1. Prírodná hubka na riad

S hubkami na riad je to podobne ako s kefkami. Meníme ich veľmi často, lebo už po čase sa v nich začínajú premnožovať baktérie. Sú vyrobené zo syntetických materiálov, je v nich plast, ropné látky aj chemické lepidlá, a preto sú prakticky nerozložiteľné.

 

  • Čo môžete urobiť: Vyskúšajte ekologickú hubku na riad z popínavej rastliny lufa. Ľahko sa preplachuje od zbytkov jedla, má skvelé čistiace schopnosti, rýchlo vysychá a keď doslúži (cca po mesiaci) ju vyhodíte na kompostovisko, kde sa kompletne rozloží.

 

lufa-na-umyvanie-riadu